Ako nás Moringa chráni pred „syndrómom vyhorenia“?
Moringa oleifera obsahuje všetky látky prispievajúce k prevencii syndrómu vyhorenia vo vysokých koncentráciách a vo vyváženom zložení.
Aké sú skutočné príčiny syndrómu vyhorenia?
Možno sa niektorí čitatelia pýtajú, čo má strava spoločné so syndrómom vyhorenia? Syndróm vyhorenia sa v dnešnej uponáhľanej dobe skloňuje čoraz častejšie. O čom sa však zatiaľ príliš nehovorilo, boli fyzické príčiny a dôsledky syndrómu. Naše zdravie sa začína v bunke. Ak bunke chýbajú určité živiny, mozog nemôže fungovať optimálne a ľahko sa preťaží. Celý náš systém stravovania a životného štýlu nie je správny. Je teda načase s celou problematikou syndrómu vyhorenia vyjsť zo slepej uličky výhradného skúmania psychiky.
Najčastejšími príznakmi syndrómu vyhorenia sú vyčerpanie, poruchy spánku, podráždenosť, depresívne nálady, bolesť hlavy, nepokoj, letargia, strata odolnosti voči infekciám a strata záujmu o činnosť, ktorú človek vykonáva. Často sa ešte pridružia záchvaty paniky, problémy so srdcom a zažívacie ťažkosti.
Keď chýba bunkám energia
Telo dospelého človeka pozostáva asi zo 100 biliónov buniek. Ak by sme všetky tieto bunky uložili do radu, mohli by stokrát obtočiť celú zemeguľu. Pre fyzické a duševné zdravie a výkonnosť človeka je predpokladom zdravý metabolizmus buniek prebiehajúci vo všetkých týchto mnohých bunkách. Aby mohli bunky riadne fungovať, potrebujú energiu vo forme ATP, adenosintrifosfátu. Táto energia musí byť denne prijímaná z potravy, pretože sa nedá skladovať. ATP je v našom tele vyrábaná v mitochondriách, „malých elektrárňach“ buniek. Bez mitochondrií by neexistoval žiadny život, a bez funkčných a účinných mitochondrií žiadna životná energia. Pri chronickom nedostatku energie v bunke máme pocit únavy a vyčerpanosti.
Moringa – účinná zbraň proti vyhoreniu
Ak mitochondrie nedodávajú dostatok energie, hovoríme o mitochondriálnej disfunkcii. V priebehu spotreby ATP vznikajú voľné radikály, ktorých škodlivý vplyv môže viesť dokonca až k zrúteniu energetického metabolizmu. Voľné radikály vznikajú práve vplyvom chronickej prepracovanosti a pretrvávajúceho stresu. Keď už si odmyslíme tak často spomínané vplyvy znečisteného životného prostredia, rôzne zápaly, vplyv fajčenia, alkoholu atď. Telo chráni pred týmito útokmi vitamín C, selén, vitamín E, beta – karotén, zinok, koenzým Q, aminokyseliny na báze mangánu a síry, polyfenoly, glutatión, proteín zložený z aminokyselín. Všetky tieto základné stopové prvky nachádzame v moringe.
Pre dobrú regeneráciu je okrem príjmu týchto antioxidatívnych látok dôležitý aj primeraný čas relaxácie, dostatočný pohyb, slnečné žiarenie a pokojný spánok. Neustále zaťaženie bez adekvátnej ochrany vedie k energetickému deficitu, pretože výkon mitochondrií klesá a v extrémnych prípadoch môže byť ich štruktúra zničená. Takže syndróm vyhorenia možno označiť za priamy následok vyčerpania „bunkových elektrární“.